Ekonomiczne skutki pierwszej fali pandemii koronawirusa (wiosna 2020 r.) nie były łaskawe dla żadnego przedsiębiorcy, ale szczególnie dotknęły tych, którym nie trzeba było epidemii do stanu kryzysu. Mimo starań różnych agend i instytucji, rynek książki i stacjonarne księgarstwo to jedna z najmniej uregulowanych i systemowo zaniedbanych branż w Polsce.
Niezależne księgarnie pełnią nieocenioną rolę dla czytelnictwa. To tam zapada większość naszych decyzji o wyborze książki. To jedyne miejsca, w których dostępna jest pełna oferta wydawnicza, w tym ambitne, wydawane nie tylko z myślą o zysku tytuły. Współczesne księgarnie to jednocześnie aktywne centra kultury, organizujące liczne warsztaty, spotkania autorskie, kluby książki, wystawy i koncerty.
Pandemia koronawirusa postawiła wiele księgarni na skraju bankructwa – niekiedy 98% spadki obrotów, odcięcie od odbiorców i bezkonkurencyjne rabaty udzielane przez wielkie sklepy internetowe sprawiły, że środowiska rynku książki zaczęły bić na alarm. Jako jeden z pierwszych zareagował Kraków – od 2013 r. Miasto Literatury UNESCO.
U progu pandemii Miasto Kraków przeznaczyło 100 tys. zł na bezpośrednie wsparcie finansowe dla księgarni. W ramach miejskiej strategii „Kultura Odporna” KBF zrealizował program „Księgarnie Odporne”, w którym wzięły udział 22 krakowskie księgarnie i antykwariaty. Jednym z efektów programu były publikowane na Facebooku wideorecenzje, w których krakowscy księgarze i księgarki polecali swoje ulubione książki, a także recenzje tekstowe, jakie zamieszczaliśmy w kolejnych numerach informatora kulturalnego „Karnet”. Ich autorzy i autorki dali się w nich poznać nie tylko jako kompetentni sprzedawcy, ale przede wszystkim pasjonaci i przewodnicy po świecie literatury – krytycy literaccy, którzy swoją wiedzę wcielają na co dzień w praktyce.
Bo księgarnie to więcej niż sklepy, to centra kultury!
Księgarnie Odporne :
Organizatorami programu Księgarnie Odporne było Miasto Kraków i KBF. Wszystkie wideorecenzje powstałe w ramach programu można obejrzeć na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku.
Organizatorzy nie wykluczają kontynuacji programu w miarę postępów sytuacji epidemicznej i ekonomicznych konsekwencji restrykcji.