Antykwariat Abecadło

Antykwariat Abecadło zajmuje się ratowaniem przed zniszczeniem i upowszechnianiem polskich książek wydanych w burzliwym i tragicznym dla Europy XX w. Dostępne są w nim książki wydane również w XIX w. i starsze. Oprócz książek w języku polskim, są w nim także i te w innych językach europejskich i azjatyckich. Oprócz popularyzacji i sprzedaży tanich oraz zabytkowych i unikatowych książek, posiada podręczniki akademickie, bajki, komiksy, pocztówki, fotografie, mapy, czasopisma, płyty winylowe, listy, fotografie, plakaty, ulotki, kasety magnetofonowe, płyty CD, odznaki, dokumenty życia społecznego. „Abecadło” popularyzuje i oferuje przede wszystkim tanie książki, sprzedawane po kilka czy też kilkanaście złotych. Miejsce odwiedzają uznani bibliofile, ale też osoby, które po raz pierwszy mają możliwość bycia w antykwariacie z książkami, goście z Polski i ze świata.

Kilka pomieszczeń dawnej apteki, z artystycznym i historycznym umeblowaniem z XIX wieku, dzięki pomocy Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, od stycznia 2018 roku, wypełnionych jest nowymi, używanymi i zabytkowymi książkami oraz różnymi drukami, m.in. grafikami, plakatami, pocztówkami, fotografiami, a także płytami winylowymi i kasetami. Mówi się, że mądre książki są dobrym lekarstwem, pozwalającym czytelnikom rozwijać wyobraźnię oraz prawdę o życiu i świecie.

Oprócz tych „lekarstw”, potrzebnych do kształtowania przenikliwego umysłu i współczującego serca, w Antykwariacie Abecadło można zaopatrzyć się również w „leki z bożej apteki”, czyli zdrowe i naturalne, bez chemii, owoce i warzywa z Racławic Kościuszkowskich koło Miechowa, Kolbuszowej i Korbielowa Górnego. Antykwariat Abecadło, znajdujący się w pobliżu Skweru Lajkonika Zwierzynieckiego i przepływającej tuż obok Wisły, gości Dyskusyjne Kluby Czytelnicze, wydarzenia w ramach projektu „Krakowskie księgarnie na medal”, wieczory autorskie połączone z promocjami książek w atrakcyjnych cenach, spotkania z życzliwymi ludźmi, koncerty muzyczne, wystawy rysunków, fotografii, pokazy slajdów i filmów oraz inne wydarzenia społeczne i kulturalne.

Z dobrą książką, która się nie starzeje, herbatą, kawą i ziołowymi naparami, w nowej siedzibie Antykwariatu Abecadło, można spędzać czas przyjemnie i pożytecznie.

fot. Jakub Kubica

Antykwariat Abecadło

Kraków, Tadeusza Kościuszki 18

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
Sobota: 11:00 - 17:00

www.abecadlo.org