Drugim – i równie kluczowym instrumentem wsparcia jest uruchomiony w 2016 roku program wspierania działalności kulturalnej prowadzonej w księgarniach stacjonarnych funkcjonujących na obszarze Gminy Miejskiej Kraków.
Ograniczenia wynikające z obowiązujących przepisów prawnych uniemożliwiają bezpośrednie dofinansowanie przedsiębiorców księgarzy celem zlecenia realizacji wydarzeń literackich. Uprawnionymi do pozyskiwania środków z budżetu Miasta Krakowa zadań publicznych w zakresie upowszechniania literatury i kształtowania postaw czytelniczych są organizacje pozarządowe, działające w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Na realizację zadań publicznych wybranych w otwartym konkursie ofert przeznaczane są corocznie środki w kwocie 200 000 zł. Program zakłada udział w otwartym konkursie ofert fundacji lub stowarzyszeń – organizacji pozarządowych, która zbiorą propozycje planowanych w księgarniach przedsięwzięć i stworzą całoroczne programy kulturalne aktywizujące życie kulturalne w różnych krakowskich księgarniach. W ramach udzielonej dotacji możliwe jest zlecenie, przez ww. organizację, wykonania poszczególnych przedsięwzięć księgarniom. Dotacja może być przeznaczona m.in. na pokrycie honorariów autorskich pisarzy i prowadzących spotkania, zapewnienie nagłośnienia i tłumaczenie spotkań, zakup materiałów na warsztaty itp.
Program opiera się na prostym założeniu, że to sami księgarze wiedzą najlepiej, jak sprawić, by ich księgarnia tętniła życiem kulturalnym – potrzebują jedynie narzędzia wsparcia, które pozwoli im na realizację własnych planów. Dzięki programowi tylko w 2016 roku w 11 krakowskich księgarniach odbyło się przeszło 100 spotkań autorskich, dyskusji i debat, warsztatów i kameralnych koncertów, wystaw i projekcji filmowych.
Kolejne edycje konkursu ogłaszane są co roku w styczniu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej:
Przejdź do strony z informacją o aktualnych konkursach ofert